Panellakás felújítása kezdőknek

Panellakás felújítása kezdőknek

Villanyszerelés után

2018. augusztus 29. - Galacticpiroe

Villanyszerelés az egyik olyan munkafolyamat, amihez szakembert hívtunk. Ezt egyébként javaslom mindenkinek, egyáltalán nem bántam meg, sajnos ez nem az a munkafolyamat, amit youtube-ról és blogleírásokból könnyen megtanulhatunk. Mi panellakásokra szakosodott villanyszerelőkkel dolgoztunk, akik korrekt áron, jó minőségben és minden igényt figyelembe véve végezték el a munkát. Őket itt lehet utolérni: http://www.panelvillanyszereles.com/

Persze a villanyszerelő sajnos nem kőműves, így utána lesz egy kis munkánk a vésések és lyukak eltüntetésével, de a vezetékek eltüntetése, a konnektorok és a kapcsolók falba süllyesztése és a lámpák középre helyezése ezt megéri bőven. A villanyszerelés során egyébként kialakítottunk bekötési pontokat a későbbiekben kialakítandó klímáknak is mindhárom szobában.

A villanyszerelés során egyébként kábé 3 zsák sitt fog keletkezni, amit érdeme úgy érdemes összeszervezni, hogy a korábban keletkezett sittel együtt tüntessük el ezeket is. Nekünk sajnos ezt nem sikerült így megoldani, illetve a későbbiekben még keletkezett egyéb sitt, amit még nem szállíttatunk el. Ez talán a legnehezebb, hogy mindig keletkezik a felújítás végéig sitt, amire viszont nem éri meg konténert hívni (területfoglalás és kb. 30+ ezer HUF); illetve a "sittes emberek" sem jönnek el érte szívesen.

Összességében a csempék, járólapok, ajtótokok, lamináltpadlók és szőnyegek hulladékával 50 zsákot töltöttünk meg, amire sikerült leszervezni az említett "sittes embert". Ilyen szolgáltatás igénybevételét szintén javaslom mindenkinek. Egyetlen zsákot sem kell megfognunk, nem kell aggódnunk, hogy összekoszolja az autónkat, vagy útban lesz a parkolóban a konténerünk, és kábé 45 perc alatt elvittek mindent. Maguk után felsöpörtek, figyeltek, hogy a liftet se verjék össze és ne hagyjanak koszt maguk után a közös terekben se. Zsákokra kellett velük megállapodni, ami ha jól emlékszem sitt esetén 500 HUF/zsák, szemetes esetén 800 HUF/zsák volt.

Néhány kép a villanyszerelés utáni és a bontás közbeni/utáni állapotokról:

Mindegyik képemet elforgatta, a blogmotor, ha valaki tudja miért az szóljon! :)

Bontási feladatok

Na a lényeg, nem kell beszarni és jó ha vannak az embernek barátai :D Eszközigénye minimális, és rengeteget lehet vele spórolni, amellett, hogy a szakember is örül, ha nem kell vele foglalkoznia, csak legyen jól megcsinálva!

A falak


A falak és a plafon kaparásával kezdtük. Amire ehhez szükségünk lehet, az spakli, lehetőleg széles, illetve sitteszsák. Meg rengeteg energia és türelem. A fűrészporos 4x mázolt/festett tapéta nagyon nehezen jön le a legtöbb esetben. Próbálkoztunk vizezni, sikálni, drótkefézni mérsékelt sikerekkel...A vizet a sok réteg miatt nagyon nehezen szívta be a tapéta és nem tudta leoldani a ragasztót, de ha leszedtük a tapétát és a ragasztóból maradt valami a falon, azt már könnyedén leoldotta egy kis víz. A papír tapétázott falaknál ilyen probléma nincs, gyakorlatilag a vizezett tapéta szinte magától jön le a falról.
A plafonon valamilyen szórt anyag volt, küllemre hasonló a fűrészporos tapétához, de ez sokkal könnyebben jött lefele sima spaklival.

Laminált padló és padlószőnyeg


Következő lépés a laminált parketta felszedése volt. Itt sok probléma nincs, viszonylag egyszerűen ment, még a parketta gyenge minősége ellenére is (sok eltörött és az illesztéseknél minddig összeragadt ezért egy kesztyű nem árt).
Ekkor fogadott a meglepetés, hogy a laminált parkettát nem a megfelelő aljzatra rakták, hanem inkább rápakolták a 35 éves ragasztott padlószőnyegre. Ez semmiképp nem maradhatott, amellett hogy borzasztóan ronda, nem akarom tudni mik lehetnek rajta/benne.
Na a szőnyeg felszedése igazi nagybetűs SZOPÁS. Négyzetcentinkénti haladás, szálaira szakadó, porzó szőnyeggel. Ami itt segíteni tud az ismét a víz. Gyakorlatilag fel kell áztatni a szőnyeget jó tocsogósan (vigyázz, nehogy az alsó szomszédhoz lejusson) és hagyni egy napot ázni. Ez valahol teljesen feloldja, de mindenképp ki kell várni legalább egy napot! Eszközök amik jó ha vannak: pajszer vagy feszítővas, snitzer (hamar kopik!).

Ajtók és tokjai


Felesleges ajtóktól (nálunk 3 is volt belőle) és az ajtótokoktól szintén viszonylag egyszerű megszabadulni. Az ajtókat facebook csoportba feltéve hamar elvitték, a tokokat pedig kb. 30 perc alatt ki lehetett feszíteni-törni a helyéről a változatosság kedvéért egy feszítővassal :)

Hidegburkolatok

A régi hidegburkolatok és fürdőszoba bontásához már komolyabb eszközök kellenek. Itt mindenképp szükség van vésőgépre, mert a csempe és járólap ragasztóját másképp nem lehet felszedni. Ami még szükséges az egy fülvédő és a szomszédok türelme. Panelban ez extra hangos munka, biztos, hogy lesz kedves szomszéd aki ránéz a munkánkra, ne lepődjünk meg. Mindenképp írjuk ki a plakátra, hogy készüljenek fel lelkiekben.
A fürdőszoba öntöttvas kádját a legegyszerűbb egy nagy kalapáccsal több darabba széttörni, és ha van energiánk, akkor elvinni egy méh telepre (ér vagy 3000 Ft-ot), bár én ezt szintén a facebookon ingyen odaadtam az első jelentkezőnek.

A burkolatok és a csempék bontásával az első árajánlatom szerint 85 ezer forint munkadíjat spóroltam, és kb. két munkanap alatt végezni lehet vele. Védőszemüveg kesztyű és hosszúnadrág mindenképp kell a lepattanó csempedarabok miatt. Nekünk még kb plusz egy munkanap kellett a fürdőszobában a csempe ragasztójának leszedésére. Ez egy rugalmas fehér színű anyag volt ami néhol megkövesedett teljesen. Ez szintén az a négyzetcentis munka amit nem fog senki szeretni, és lehet, hogy ha a burkoló csinálja akkor le sem szedi.

Panellakás felújítása - ep 1

Adott egy gazdagréti panellakás 3 szobával 67 négyzetméter alapterülettel, és egy erkéllyel. Igazi kis mama lakás. 1984-ben épült és az utolsó felújítás is akkor történhetett (kivétel konyhabútor). Néhány kép a kezdeti állapotokról:

Nem tűnik olyan borzasztónak, de a látszat csal, ezzel rengeteg munka lesz!


A terv: minél kevesebb pénzből, minél inkább a saját ízlésünkre alakítani a lakást.


Pénzügyek: Cakkpakk kb. 2 M Ft-ból szeretnénk megállni a végére

Feladatok: rengeteg :)

 

Panellakás felújítása - pilot

miért, kinek, hogyan?

 

Nem vagyunk szakmabeliek, nincs végtelen mennyiségű pénzünk, nem mentünk el generálkivitelezőhöz és nem terveztettük meg előre a lakást tervezőirodában sem. Nincs végtelen mennyiségű szabadidőnk (este és hétvége, illetve megmaradt szabadságok) és két és fél hónap alatt szeretnénk beköltözni az átvételtől számítva. Ja és a gyerek november végére várható, így van egy kisebb időnyomás is rajtunk :). De van emellett egy csomó jófej barátunk és rokonunk, akik tudnak segíteni (de szintén nem szakemberek) és szeretjük a kihívásokat.

Sokáig gondolkodtunk és számolgattunk, hogy mi az ami belefér a büdzsébe és jöhet a szaki, és mi az amit adott esetben nekünk kell kézbe venni. Mivel panellakásról van szó, ezért a lehetőségeink eléggé be vannak határolva vagy pénzügyileg (faláthelyezések), és/vagy szerkezetileg (helyiségcserék). Tehát a lakás helyiségei adottak voltak, nekünk csak el kellett dönteni mihez akarunk hozzányúlni. Röviden mindenhez :).

Amire fel kell készülni: Sosem lesz rá elég időd, és sosem tudsz "jókor" hangoskodni egy panellakásban, és sosem fogsz pont időben szakembert találni. Ami biztos, hogy ha azt gondolod, hogy egy munkafolyamat X időt fog igénybe venni, nyugodtan szorozd meg 2-vel legalább, ha saját kezűleg csinálod! A szakembereket pedig már jó előre le kell foglalni, és nagyon megbízhatókat kell találni. A végére oda jutottunk, hogy a villanyszerelést és a hidegburkolást csináltattuk/tatjuk meg szakemberrel, de az összes bontási, vízszerelési, kőműves és festési munkálatot saját kezűleg fogjuk végezni.

 

 

 

 

süti beállítások módosítása